Postupně prohráváme boj o přežití

05.04.2010 08:15

Rozpadá se morálka, vítězí sobectví, tunelování a chamtivost. Nevadí nám bezohledné ničení podmínek k životu, ale příroda se udatně brání! Celkovou situaci v obci hodnotili 13. 3. 2010 na výroční schůzi členové a hosté Základní organizace ČSOP 68/01 v Kunčicích p. O. Schůze byla tradičně v zasedací síni Obecního úřadu. Hodnotili jsme loňský rok, který nebyl ve všech projektech úspěšný a byly stanoveny úkoly pro rok letošní. S invazními rostlinami, křídlatkou a bolševníkem, se chceme letos v naší obci rozloučit. Prosíme občany, pokud tyto vetřelce ještě někde objeví, aby nás upozornili osobně nebo na telefonní čísla 556 850 064, 556 850 154. Když jsme koncem 70. let minulého století s likvidací začali, netušili jsme, že nám ten boj potrvá tak dlouho a pokud bychom se před 5 lety nezaměřili na kořenové systémy, trápili bychom se dodnes jako např. v Anglii, kde za hubení křídlatky zaplatí ročně 150 mil liber. Věřím, že u nás nebudeme nuceni nasadit japonského predátora (malého brouka), který svou žravostí na dálném východě křídlatky likviduje a v Anglii byl již vysazen. Kritici plánu však upozorňují na to, že je to riskantní a nikdo nedokáže předem odhadnout, zda se tento hmyz pro přírodu nestane ještě zhoubnější než křídlatka. Velmi zajímavě na schůzi vystoupil host Stanislav Uruba, předseda občanského sdružení Naše Beskydy, který nás informoval o současném boji proti důlní činnosti na,Frenštátsku. Již téměř čtvrt století se snažíme,o záchranu ekologické stability celého Podbeskydí, kde se nachází hodnotná rostlinná společenstva se zastoupením zvlášť chráněných druhů živočichů a nesmíme dopustit další zhoršování ovzduší, které již nyní patří k nejhorším v České republice. Musíme ubránit alespoň současné podmínky k životu a všemi zákonnými prostředky usilovat o zasypání dolů Frenštát, přímé hrozby pro celý region. Rovněž děkujeme veliteli kunčických hasičů Vojtěchu Kahánkovi, který nás se svým zástupcem v našem úsilí o zlepšení životních podmínek ve svém příspěvku podpořil. Velmi podnětně nastínil udržitelný rozvoj naší obce místostarosta Oldřich Harabiš a ocenil naši snahu o získávání spoluobčanů, sponzorů a organizací ke spokojenějšímu životu v naší obci. Po schválení usnesení nás čekalo tradiční pohoštění, které jako sponzorský dar věnovala kunčická pekárna VIAL. Kunčičtí ochránci přírody děkují všem, kterým je cizí drancování naší přírody.

Miloslav Šrubař , jednatel PS Podbeskydí